Валежите отмиват хранителните вещества от почвата, така че овошките трябва да бъдат подхранени с макро- и микроелементи още в началото на пролетта чрез използването на подходящия тор. Необходимо е да се запълни дефицитът на важни компоненти с органични, минерални или сложни торове. Те са необходими за интензивното развитие на дърветата, образуването на мощни корени, повишена устойчивост на болести и повишена производителност.
Много е важно да се спазва дозировката, защото ако се прекали, това само ще доведе до изтощение на дърветата и инхибиране на цъфтежа. Можете да започнете да подхранвате дървета още през март.
Какви торове се прилагат през пролетта за торене на овошките?
Хумус - този органичен тор подобрява почвата и насърчава развитието на корените. Едно дърво изисква 5 кофи. Този тор трябва просто да се разпръсне под дърветата.
Засаждане на овошки: кога е най-добре да се прави - през пролетта или есента
Урея - торът активира растежа на растенията, укрепва ги и увеличава добива. Трябва да се използва на етапа на образуване на листа и пъпки. Разтворът за пръскане трябва да се приготви, както следва: 20 грама карбамид на 10 литра вода.
Амониев нитрат - ще подобри вкуса на плодовете и ще предотврати развитието на патогенни микроспории. Едно дърво изисква 30 грама. След разпръскване на тора почвата трябва да се напои добре.
Суперфосфат - може да се използва за всички овощни дървета и ягодоплодни култури. Торът подобрява храненето на корените и ускорява развитието на пъпки и плодове. Едно дърво изисква 40-70 грама.
Пилешки изпражнения - този органичен тор съдържа много хранителни вещества, така че се използва за попълване на дефицита на азот в почвата. Смесете кофа от този тор тор с 10 литра вода. Едно дърво изисква половината от разтвора.
Калиев сулфат - торът помага да се устои на продължителна суша, внезапни студове или болести. Един храст се нуждае от 20-30 грама.
Пролетното торене на дървета и храсти е важно и оказва следните положителни ефекти:
- подобряване на степента на оцеляване на младите насаждения;
- насърчава формиране на мощна здрава коренова система;
- благоприятства интензивно развитие на растението;
- насърчава образуването на зелена маса;
- насърчава обилен цъфтеж и образуване на оптимален брой здрави плодници;
- ускорява узряването на плодовете;
- подобрява вкуса им;
- повишава показателите за производителност;
- повишаване на имунитета на овошките към неблагоприятни климатични условия и нейната устойчивост на типични болести и нападения от вредители.
Но излишъкът от хранителни вещества е не по-малко опасен от липсата им. Превишаването на препоръчителната доза при торене заплашва с такива негативни последици като:
- потискане на цъфтежа и образуването на пъпки и плодове;
- по-бавно образуване на плодове;
- нестабилност към гъбични и инфекциозни заболявания;
- тъканна некроза;
Идеалният разтвор за пръскане на овошките през март е този